چگونه تحقیق کنیم؟
نویسنده : ، موضوعات : فرهنگی دینی ، 1 هفته پیش ارسال شده

بسم الله الرحمن الرحیم


با عرض سلام و احترام

برای تحقیق در مورد امیر المومنین(علیه السلام) دو راه را می توان پیشنهاد داد:

راه اول: مطالعه دلایل حقانیت امیر المومنین(علیه السلام)؛ در این زمینه باید به کتب روایی شیعه و حتی اهل سنت مراجعه کرد، البته در برخی کتابها، روایات اهل سنت نیز استخراج شده است. کتب تاریخی نیز در این زمینه راه گشاست.

راه دوم: مطالعه احادیث ایشان و تدبر در آنهاست؛ این راه نیز بدون توجه به مسائل تاریخی و اختلافات بین مذاهب، عظمت و بزرگی امام را می رساند و اگر با دیگران مقایسه شود نیز این عظمت بیشتر روشن می شود. در این زمینه و برای روشن تر شدن این مقام والا، مراجعه به روایات مدح ایشان توسط رسول اکرم(صلی الله علیه و آله)‏ بسیار مفید است، روایاتی مانند: «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(صلی الله علیه و آله)‏ أَنَا مَدِينَةُ الْعِلْمِ وَ عَلِيٌّ بَابُهَا فَمَنْ أَرَادَ الْعِلْمَ فَلْيَأْتِ الْبَابَ»؛ من شهر علم هستم و علی درب این شهر است، پس هر کس بخواهد وارد شهر علم شود باید از درب آن وارد شود.(۱) و یا روایتی که اصبغ بن نباته از حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) نقل می کند که حضرت فرمود: «إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ(صلی الله علیه و آله) عَلَّمَنِي أَلْفَ بَابٍ مِنَ الْحَلَالِ وَ الْحَرَامِ مِمَّا كَانَ وَ مِمَّا هُوَ كَائِنٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ كُلُّ بَابٍ مِنْهَا يَفْتَحُ أَلْفَ بَابٍ فَذَلِكَ أَلْفُ‏ أَلْفِ‏ بَابٍ‏ حَتَّى عَلِمْتُ عِلْمَ الْمَنَايَا وَ الْبَلَايَا وَ فَصْلَ الْخِطابِ‏»؛ پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) هزار باب از حلال و حرام، آنچه در گذشته واقع شده و آنچه در آینده تا قیامت اتفاق می افتد را به من آموخت که از هر باب آن، هزار باب دیگر بر من گشوده می شود، تا جایی که یک میلیون باب علم برای من باز شد و علم منایا، بلایا و فصل خطاب را دانستم.(۲)

برای دو راه مذکور، کتابهای زیادی وجود دارد که در ادامه به برخی از این کتب اشاره می شود:

کتابهای مفید در مورد راه اول:
۱٫ فروغ ولایت؛ نوشته حضرت آیت الله سبحانی، انتشارات صحیفه.
۲٫ دانشنامه امیر المومنین علیه السلام؛ آیت الله ری شهری.
۳٫ الغدیر؛ علامه امینی. البته این اثر شریف ترجمه و تلخیص هم شده و در یک جلد به چاپ رسیده است.
۴٫ جاذبه و دافعه امام علی علیه السلام؛ شهید مطهری.
۵٫ سیمای امام علی به روایت اهل سنت؛ ترجمه محمد امینی.
۶٫ امام علی صدای عدالت انسانی؛ جرج جرداق.
۷٫ المراجعات؛ سید عبد الحسین شرف الدین.

کتابهای مفید برای راه دوم:
۱٫ نهج البلاغه؛ بهترین منبع برای شناخت حضرت است که یکی از بهترین ترجمه های آن، ترجمه مرحوم دشتی است. برای فهم بهتر فرازهای این کتاب شریف مراجعه به شرحها نیز مفید است که یکی از بهترین و روان ترین شرحهای نهج البلاغه، کتاب «پیام امام امیر المومنین علیه السلام» نوشته حضرت آیت الله مکارم شیرازی است.
۲٫ غرر الحکم و درر الکلم؛ ترجمه سید هاشم رسولی.

البته لازم نیست تمام این کتابها را یکجا مطالعه کنید! بلکه هر قدر که وقت و فراغت داشتید، کم کم شروع به مطالعه مستمر کنید، استمرار در این راه مهمترین نکته است که اگر هر روز باشد اما دقایقی کوتاه هم باشد، بعد از مدتی با کلی کتاب و مطلب از امیر المومنین علیه السلام آشنا خواهید شد. نکته دیگر اینکه برای فراموش نشدن مطالب سعی کنید یادداشت برداری کرده و یا حد اقل مطالب مورد علاقه خود را علامت زده یا آدرس آن مطالب را جایی یادداشت کنید.

پی نوشت ها:
۱٫ على بن موسى، امام هشتم عليه السلام، صحيفة الإمام الرضا عليه السلام، ۱جلد، كنگره جهانى امام رضا عليه السلام – مشهد، چاپ: اول، ۱۴۰۶ ق، ص۵۸٫
۲٫ مفيد، محمد بن محمد، الإختصاص، ۱جلد، الموتمر العالمى لالفية الشيخ المفيد – ايران ؛ قم، چاپ: اول، ۱۴۱۳ ق، ص۳۸۳؛ صفار، محمد بن حسن، بصائر الدرجات في فضائل آل محمّد صلّى الله عليهم، ۱جلد، مكتبة آية الله المرعشي النجفي – ايران ؛ قم، چاپ: دوم، ۱۴۰۴ ق، ج۱، ص۳۰۵٫

تمامی حقوق مطالب برای وبسایت فرهنگ و اندیشه دینی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس